Dzisiaj jest: 24 Maj 2015

Imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

Obchody 100 Rocznicy Przełamania Frontu na Wzgórzu Pustki w Łużnej

Materiał wideo.

 

„Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości” Gala podsumowująca projekt (TV)

Materiał wideo.

 

 

Człowiek uskrzydlony

Profesor Franciszek Janik – człowiek uskrzydlony, który całe swoje życie poświęcił lotnictwu. Pilot sportowy, wojskowy, szybowcowy, balonowy, skoczek spadochronowy, naukowiec, profesor Politechniki Warszawskiej, mechanik, konstruktor samolotów, budowniczy tunelu aerodynamicznego. Żył w latach 1900-1975. Pochodził z podgorlickiej Mszanki. Znany i ceniony w Polsce i na świecie, u nas niestety zapomniany... Zarząd Powiatu Gorlickiego oraz Starostwo Powiatowe w Gorlicach postanowili przypomnieć i uhonorować tę wybitną postać w 100. rocznicę Bitwy Gorlickiej.Ufundowano i uroczyście odsłonięto popiersie prof. Franciszka Janika, które znajduje się na dziedzińcu przed powiatową jednostką organizacyjną - Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach. Nadano jego imię nowoczesnej sali audiowizualnej w Centrum. Przybliżono dokonania profesora Janika specjalnym wykładem  ph. „Franciszek Janik – zapomniana gwiazda polskiego sportu balonowego”, wygłoszonym przez dr. Zbigniewa Moszumańskiego z Warszawy podczas konferencji naukowej w kasztelu w Szymbarku. 

Odsłonięcia popiersia prof. Franciszka Janika, wykonanego przez Zdzisława Tohla, dokonali: starosta Karol Górski, dyrektor CKPiU Adam Tarsa oraz Józef Marynowski, przyjaciel prof. Janika, były dyrektor Szkoły Podstawowej w Mszance.

Zwracając sie do zebranych gości starosta Karol Górski podkreślił, że upamiętnienie postaci wielkiego naukowca i światowej sławy lotnika prof. Franciszka Janika w formie popiersia przed Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego jest ze wszech miar uzasadnione, bo tutaj kształci się młodzież w zawodach technicznych i prof. Janik może być dla nich wzorem do naśladowania.

Okolicznościową laudację wygłosił Krzysztof Mikruta, koordynator zespołu ds. promocji i informacji gorlickiego starostwa, a zarazem główny inicjator przywrócenia pamięci o tym wielkim rodaku. Mówił m.in. „Lotnicza pasja Franciszka Janika zaczęła się w dzieciństwie. Jako czternastolatek, w 1914 roku, zobaczył nad swoją wsią lecące samoloty austriackie „Albatrosy” i poszedł ich śladem z Mszanki do Bobowej, żeby przyjrzeć się im z bliska, a nawet je dotknąć. A potem przeszedł kilkanaście kilometrów do Szymbarku, żeby zobaczyć wojskowy balon obserwacyjny...” Franciszek Janik ukończył studia na Politechnice Lwowskiej. Należał do nielicznych lotników wszechstronnych. Był pierwszym cywilnym pilotem balonowym wyszkolonym w Polsce i zwycięzcą zawodów o Puchar Gordon-Bennetta. W czasie II wojny światowej był współorganizatorem batalionu oficerów lotnictwa polskiego w Lyonie, gdzie wykładał budowę płatowców i aerodynamikę. Pracował, jako szef kontroli technicznej wytwórni samolotów Tureckiej Ligi Lotniczej THK w Ankarze. Po wojnie podjął pracę w Instytucie Lotnictwa i na Politechnice Warszawskiej, gdzie wykładał teorię lotnictwa, konstruował i dokonywał ekspertyz lotniczych. Opublikował dziesiątki prac naukowych, książek, podręczników i skryptów. Nie sława i rozgłos – mawiał profesor Janik – lecz użyteczny wkład pracy niosącej postęp jest tym, co może każdy obywatel ofiarować Polsce, a człowiek uskrzydlony – lotnictwu.”

Pod popiersiem prof. Franciszka Janika złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. 

 

źródło: Starostwo powiatowe

VII Pogórzańskie Gody (TV)

Materiał wideo.

 

 

Zmiana organizacji ruchu podczas uroczystości w Łużnej

W związku z organizacją 100-lecia Bitwy pod Gorlicami w Łużnej w centrum Łużnej nastąpi zmiana organizacji ruchu za co wszystkich przepraszamy i prosimy o stosowanie się do poleceń służb mundurowych.

Informujemy, także że w dniu 2 maja 2015 roku w godzinach od 14-tej do 18-tej pomiędzy parkingiem koło kościoła oraz parkingiem obok szkoły a Cmentarzem Wojennym Nr 123 Łużna-Pustki będzie zapewniona bezpłatna komunikacja zastępcza.

Wykaz parkingów przewidzianych do wykorzystania w dniach 1 maja i 2 maja 2015 roku;

01 maja 2015

Wydzielone parkingi:

 • Parking nr 1    - obok Pana Ligęzy w stronę Pustek – samochody osobowe (ogólnodostępny)
 • Parking nr 2    - u podnóża cmentarza nr 123 – samochody osobowe (ogólnodostępny)
 • Parking nr 3    - plac obok Zespołu Szkół w Łużnej – dla autobusów
 • Parking nr 4    - plac za Zespołem Szkół w Łużnej – dla nauczycieli oraz obsługi
 • Parking nr 5    - na terenie Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej – dla Pocztów Sztandarowych i kombatantów
 • Parking nr 6    - obok budynku GOK – samochody osobowe (ogólnodostępny)
 • Parking nr 7    - obok kościoła w Łużnej – samochody osobowe (ogólnodostępny)
 • Parking nr 8    - obok cmentarza komunalnego w Łużnej – samochody osobowe (ogólnodostępny)

 

 

02 maja 2015

Wydzielone parkingi:

 • Parking nr 1    - obok Pana Ligęzy w stronę Pustek – dla zaproszonych gości (z zaproszeniami od Wojewody, które należy umieścić za przednią szybą)
 • Parking nr 2    - u podnóża cmentarza nr 123 – dla Wicepremiera oraz Korpusu Dyplomatycznego)
 • Parking nr 3    - plac obok Zespołu Szkół w Łużnej – dla autobusów
 • Parking nr 4    - plac za Zespołem Szkół w Łużnej – dla nauczycieli oraz obsługi
 • Parking nr 5    - na terenie Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej – dla Pocztów Sztandarowych i kombatantów
 • Parking nr 6    - obok budynku GOK – samochody osobowe (ogólnodostępny)
 • Parking nr 7    - obok kościoła w Łużnej – samochody osobowe (ogólnodostępny)
 • Parking nr 8    - obok cmentarza komunalnego w Łużnej – samochody osobowe (ogólnodostępny)

 

On-Line

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

REKLAMA
 
Pogoda
 
Pogoda Łużna z serwisu

Reklama
 

Copyright © 2010-2014 Łużna Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone!
Kreacja: DM Studio