Dzisiaj jest: 2 Maj 2016

Imieniny obchodzą: Anatol, Zygmunt, Anastazy

Zjazd Sprawozdawczo- Wyborczy Zarządu Oddziału Gminnego OSP Łużna

16 kwietnia w budynku remizy w Łużnej odbyło się Zjazd Sprawozdawczo- Wyborczy Zarządu Oddziału Gminnego OSP Łużna. W trakcie zjazdu przedstawiono sprawozdanie z działalności jednostki OSP w okresie sprawozdawczym, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, oraz podjęto uchwałę w sprawie absolutorium dla Zarządu. W wyniku przeprowadzonych wyborów wyłoniono nowe władze struktur OSP Łużna, oraz delegatów na Zjazd Powiatowy.

Prezesem Zarządu został ponownie wybrany druh Stanisław Bara, natomiast druh Józef Bogusz został Komendantem Gminnym. W skład zarządu weszli również: Marcin Barczyk, Bogusław Rafa, Bogusław Kotowicz, Wiesław Wojtas i Stanisław Podsadowski. Gminę Łużna na powiatowym zjeździe reprezentowali będą Szczepan Maciejczyk i Waldemar Bożek. Wybrano również dwóch kandydatów do Zarządu Powiatowego OSP w osobach Wójta Kazimierza Kroka i  Prezesa Stanisława Barę. Należy podkreślić, że we wszystkich głosowaniach wybór delegatów był jednomyślny.

Zjazd był okazją do podziękowań za całokształt pracy i wysiłków podejmowanych na rzecz lokalnej społeczności przez miejscowych druhów. Ciepłych słów nie szczędził obecny na zjeździe w-ce Starosta Jerzy nalepka, jak również Przewodniczący Zarządu Powiatowego OSP Krzysztof Kosiba.

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.luzna.info/aktualnosci/#sigFreeIde32acc0598

 

VIII Pogórzańskie Gody w Łużnej (TV)

Materiał wideo.

 

 

Młodzież Zapobiega Pożarom 2016 (TV)

Materiał wideo.

 

Przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego

13 kwietnia Wojewoda Małopolski Józef Pilch i Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok odebrali w Brukseli Znak Dziedzictwa Europejskiego, przyznany Cmentarzowi Wojennemu nr 123 Łużna Pustki. Ceremonia rozdania Znaków Dziedzictwa miała miejsce w wiekowych murach Biblioteki Solvey, podczas odbywających się w stolicy Belgii od 12 do 15 kwietnia Europejskich Dni Dziedzictwa Europejskiego.

View the embedded image gallery online at:
http://www.luzna.info/aktualnosci/#sigFreeIdaceabc5b4f

 

 

Europejski panel niezależnych ekspertów postanowił wyróżnić ten cmentarz jako miejsce pamięci odzwierciedlające ideę ekumenizmu i braterstwa, miejsce, w którym jednakowo traktowano wszystkim poległych bez względu na ich przynależność religijną i etniczną, niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Ten cmentarz został zgłoszony jako reprezentant ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej, utworzonych przez armię austro-węgierską w latach 1915–1918.
Przyznanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego jest niewątpliwie wydarzeniem o kluczowym znaczeniu, które może przyczynić się do rozwoju nie tylko gminy Łużna, ale i powiatu gorlickiego oraz Małopolski. Działania, które zostały zaplanowane już na etapie ubiegania się o znak, wpłyną na rozwój turystyki i promocję tradycji kulturowych regionu. Zabytkowy obiekt będzie nie tylko podkreślał znaczenie tego miejsca dla historii Europy, ale przyczyni się do rozpowszechnienia w Polsce i Europie informacji o całym zespole wojennych nekropolii z okresu I wojny światowej, będzie ambasadorem europejskich wartości, które sobą prezentuje. W tej chwili cmentarz stanowi wielonarodowe dziedzictwo kulturowe, unikatowe na skalę europejską, które promuje wartości takie, jak: poszanowanie godności ludzkiej, równość, braterstwo ludzi różnych narodów, pojednanie, pokój. Ma on także swój niewątpliwy wymiar duchowy, religijny, naukowy i  artystyczny. Jest miejscem pamięci historycznej, kształtowania świadomości obywateli, edukacji historycznej, przyjaźni i pokoju dla obecnych oraz przyszłych pokoleń. To także miejsce integracji społeczeństw wielu narodów o  różnych doświadczeniach historycznych.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.luzna.info/aktualnosci/#sigFreeIdc577ce7c91

Dni Dziedzictwa Europejskiego

 

Podczas Dni Dziedzictwa Europejskiego była okazja przedstawić ekspertom koncepcje i plany budowy dioramy Bitwy Gorlickiej.

View the embedded image gallery online at:
http://www.luzna.info/aktualnosci/#sigFreeIdc481e5a072

 


Wkrótce zamieścimy relację wideo z ceremonii rozdania Znaków Dziedzictwa Europejskiego i Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

 

Znak Dziedzictwa Europejskiego Łużna Pustki (TV)

Materiał wideo.

 

On-Line

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

REKLAMA
 
Pogoda
 
Pogoda Łużna z serwisu

Reklama
 
 

Copyright © 2010-2014 Łużna Info.
Wszelkie prawa zastrzeżone!
Kreacja: DM Studio